• Na úvod

STRELECKÝ KRÚŽOK

pri ZŠ s MŠ Podolie

Milí žiaci, žiačky, hostia

Dostali ste sa na stránky streleckého krúžku, ktorého zriaďovateľom je ZŠ s MŠ Podolie, a na ktorých sa budeme snažiť Vám ponúkať aktuálne informácie z jeho činnosti.

Premýšľate, aký športovo založený krúžok na Vašej škole si vybrať ? Nebavia Vás dynamické športy ako futbal, basketbal, volejbal či hokej, ...? Radi by ste sa prejavili v individuálnom športe? Ste na správnej adrese a pokúsime sa Vám poradiť. Využijem slová známeho českého športového strelca pána Miroslava Vargu (olympijského víťaza 1988), citujem:

"Možno ani neviete, že až 70% ľudí má prirodzený talent pre športovú streľbu, ale nevedia o tom. Každý človek od narodenia má prirodzenú stabilitu, reakčné schopnosti, určitú úroveň sebakontroly atď. Ide iba o to tieto prirodzené schopnosti správne rozvíjať. Športová streľba má veľkú výhodu, tento olympijský šport sa dá prevádzkovať do vysokého veku. Je to šport "bez veku". Pri dobrej fyzickej a psychickej kondícii sa olympijským výťazom môže stať tak 16-ročný (ako Bielorus Lukašík v roku 1922) alebo 70-ročný (ako Švéd Swahn v roku 1920) strelec. Je to šport, ktorého vývoj prebieha neuveriteľnou intenzitou. Nie je to šport ľahký, ale ktorý šport je ak ho berieme vážne? Streľba je určená tým, ktorí sú rozvážní, kľudní, vedia sa ovládať, majú bystré oko, presnú mušku, maximálne sústredenie, pevné nervy a pevnú ruku ..."

Poradíme, ako a s čím začať, vysvetlíme základy zaujatia polohy a stability, mierenia, dýchania, spúšťania, techniku streľby z pušky (vzduchovky). To ostatné je však na Vás žiakoch, na Vašej usilovnosti a vytrvalosti.

Nepriateľom športového strelca nie je nik, my sme jedna veľká rodina.

V školskom roku 2013/2014 bol navrhnutý a schválený znak streleckého krúžku (spomedzi 8 návrhov) a tu je víťazný:

Návrh znaku streleckého krúžku obsahuje:

- obraz "terča, zbrane Slavia 631 a streliva"  -  názov "Strelecký Krúžok"  -  miesto "ZŠ s MŠ Podolie"

Autor znaku: Ing. Peter Košút

Ing. Peter Košút - vedúci krúžku