• Deň Zeme na 1. stupni

Deň Zeme formou tvorivého spracovávania odpadového materiálu

Žiaci na prvom stupni vedia, že aj naša malá modrá planétka Zem má sviatok. Preto sa rozhodli spoločne s pani učiteľkami  osláviť jej sviatok trošku inak ako inokedy. Poďte spolu nahliadnuť do našich tvorivých tried a zamyslite sa spolu s nami nad využitím materiálu, ktorý už dávno mohol byť v koši, no nieje.

1.A Navštívili sme výstavu v ŠJ, resp. vytváranie obrazov z prírodnín. V triede sme si rozprávali o ochrane prírody, dôležitosti triedenia odpadu, o správnom triedení odpadu. Hovorili sme si o tom, prečo nemôžeme nechávať odpadky v prírode (príroda ich nedokáže spracovať). Zberom papiera chránime stromy, lesy. Z triedeného odpadu sa vyrábajú nové veci (recyklácia). Na záver si deti vyfarbovali omaľovánky, ktoré mali spoločný znak - Zem.

Deň Zeme sa v 2.A začínal rozhovorom o našej planéte. Deti dostali pojmovú mapu – písali, čo všetko ich napadne, keď počujú slovo Zem. Pracovali v skupinách, kde spoločne zapisovali slová. Po prečítaní zistili, že niektoré myšlienky mali spoločné. Pozreli si prezentáciu s krásnymi obrázkami našej prírody a aj obrázky, kde deti videli znečistenú krajinu. Rozprávali sa o tom, ako my môžeme pomôcť našej Zemi, o recyklácii. Deti mali PL- s rôznymi zaujímavými úlohami, triedili odpad do kontajnerov, písali blahoželanie planéte Zem, počítali kontajnerové príklady a slovné úlohy. Z odpadových materiálov (plechovice, kúsky špagátikov) vyrobili krásne stojany na ceruzky a perá. Na záver sa boli pozrieť na výstavu výrobkov ostatných spolužiakov.

2.B tiež nezaostávala o po krásnej prezentácii na úvod hodiny spoločne rozoberali problémy dnešného sveta ako "veľkáči". Keď už bolo informácii dosť, deti vzali do rúk kladivká, stužky, klince, skrutky a pustili sa do práce. Zo starých plechoviek začali vyrábať rôzne zaujímavé veci. Dievčatá sa zamerali na estetickosť - vytvárali stojany servítkovou technikou a omotávaním špagátikov a následne zdobenie. Chlapci sa ujali technickej časti a začali vyrábať autá, robotov, hrkálky. Všade bolo počuť klepot, buchot ale aj smiech a tvorivé rozhovory. Keď už bolo všetko hotové, deti sa nestačili čudovať, čo všetko sa dá ešte vytvoriť z niečoho nepotrebného.

„Až umrie posledný strom a posledná rieka bude otrávená a posledná ryba bude chytená, vtedy si uvedomíme, že peniaze sa jesť nedajú.“
          Táto myšlienka  inšpirovala 3.A k projektu- more plné rýb, krabov, chobotníc. Usilovne sme ich vyrábali z plastových fliaš, obalov od vajíčok, z vlny a iného odpadového materiálu.   Viete, že kúpou mydla v papierovom a nie plastovom obale môžete zachrániť chobotnicu?

Aj v 3.B si pripomenuli Deň Zeme. Deň  si rozdelili na dva bloky. V prvom  si porozprávali o tom, aké dôležité je starať sa o naše okolie a ako môžeme k zlepšeniu prispievať  aj my. Všetky aktivity v prvej časti boli nielen náučné, ale zopakovali  si pri nich aj učivo, ktoré sa práve učíme na hodinách slovenčiny a matematiky. Druhý blok bol tvorivý. Rozdelili  sa do skupín a každá skupina vytvorila z odpadového materiálu jedno zvieratko - žirafu, tigra, krokodíla a chobotničky. Spoločne  potom v zadnej časti triedy postavili ZOO. Deň im ubehol veľmi rýchlo. Z práce  mali radosť. Zistili, že mnoho vecí, ktoré patria do koša, sa dá ešte použiť. Stačí len trocha fantázie.

Štvrtáci vytvorili či už samostatne alebo vo dvojiciach továreň na minipiškóty, pri ktorých využili tetrapakové krabice od mlieka, ďalej multifunkčné auto z krabice a vrchnákov od PET fliaš a pána "Liptona", čo je panáčik z umelej nádoby, ktorý môže slúžiť ako kôš na umelé odpadky. Využili aj papierový odpad na tvorbu netradičnej koláže vtákov, ktorá už zdobí triedu štvrtákov.

No, posúďte sami, neboli akční, šikovní a skvelí? Určite to naša Zemička ocení.