• Na úvod

    •  

      

     STRELECKÝ KRÚŽOK

     pri ZŠ s MŠ Podolie

      

               Milí žiaci, žiačky, čitatelia nášho webu

              Ste na stránkach streleckého krúžku, ktorého zriaďovateľom je ZŠ s MŠ Podolie, a na ktorých sa budeme snažiť Vám ponúkať aktuálne informácie z jeho činnosti.

               Premýšľate, aký športovo založený krúžok na Vašej škole si vybrať ? Nebavia Vás dynamické športy ako futbal, florbal, basketbal, ...? Ste na správnej adrese a pokúsime sa Vám poradiť. Využijem slová známeho českého športového strelca pána Miroslava Vargu (olympijského víťaza 1988), citujem:

               "Možno ani neviete, že až 70% ľudí má prirodzený talent pre športovú streľbu, ale nevedia o tom. Každý človek od narodenia má prirodzenú stabilitu, reakčné schopnosti, určitú úroveň sebakontroly atď. Ide iba o to tieto prirodzené schopnosti správne rozvíjať. Športová streľba má veľkú výhodu, tento olympijský šport sa dá prevádzkovať do vysokého veku. Je to šport "bez veku". Pri dobrej fyzickej a psychickej kondícii sa olympijským výťazom môže stať tak 16-ročný (ako Bielorus Lukašík v roku 1922) alebo 70-ročný (ako Švéd Swahn v roku 1920) strelec. Je to šport, ktorého vývoj prebieha neuveriteľnou intenzitou. Nie je to šport ľahký, ale ktorý šport je ak ho berieme vážne? Streľba je určená tým, ktorí sú rozvážní, kľudní, vedia sa ovládať, majú bystré oko, presnú mušku, maximálne sústredenie, pevné nervy a pevnú ruku ..."

     a ešte jeden známy výrok športového strelca A. Bogdanova (olympijského víťaza a viacnásobného majstra sveta a Európy)

             ... na prvých tréningoch som nebol schopný trafiť ani terč, tréner mi musel vyrábať terče z výkresov formátu A4, aby videl, kde vlastne strieľam. Radili mi, aby som skúsil iný šport. Ja som však trénoval ďalej. Strieľal som vždy, keď som mohol ...

     Väčšina rodičov si myslí, že strelecký krúžok a športová streľba je nebezpečná. Opak je však pravdou, sme športom bezpečným, bez zranení, kde plníme pokyny na príkazy.

     Športová streľba je technickým športom, ktorý vyžaduje hlavne pravidelný a cieľovedomý tréning, pevnú vôľu a dobré nervy. Strelec je statický, nehýbe sa, nemyslí na to, čo bude napríklad doma, v škole. Streľba je najmä o tom ako sa uvoľní hlava - pamäť. Je taktiež prípravou do života, naučí žiakov, že od nich závisí životný úspech a nie od nikoho druhého. Taktiež vlastnosti strelca ako pevná vôľa, sebaovládanie a vytrvalosť potrebujú i v živote, aby sa nestratili, musia sa vedieť ovládať a zvládať stres. Cieľom nie je byť prvý, teda vyskočiť na prvé priečky a potom padnúť dolu, ale hlavným cieľom je mať dlhodobý a stabilný výkon a výsledky. My poradíme ako to dosiahnuť, ako a s čím začať, vysvetlíme základy zaujatia polohy a stability, mierenia, dýchania, spúšťania, techniku streľby z pušky (zalamovacej vzduchovky). To ostatné je však na Vás žiakoch, na Vašej usilovnosti a vytrvalosti. Pre dosiahnutie úspechu je však potrebná i podpora v rodine - "rodina je základ".

      

     Nepriateľom strelca nie je súper, ani terč ..., my sme jedna veľká rodina.

      

     V školskom roku 2013/2014 bol navrhnutý a schválený znak streleckého krúžku (spomedzi 8 návrhov) a tu je víťazný:

      

      

      

     Návrh znaku streleckého krúžku obsahuje:

     - obraz "terča, zbrane Slavia 631 a streliva"  -  názov "Strelecký Krúžok"  -  miesto "ZŠ s MŠ Podolie"

      

      

             

     S pozdravom

     Ing. Peter Košút - vedúci krúžku